Gadżety BDSM – kompletny poradnik

Jeśli zdążyłaś już zapoznać się z wibrującymi zabawkami i chcesz spróbować czegoś innego niż wibratory łechtaczkowe czy nawet bardziej zaawansowane wibratory wielofunkcyjne to być może zainteresują Cię gadżety BDSM. Wszak wibratory to dopiero wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o gadżety erotyczne.

Możesz się o tym przekonać sięgając po nieco bardziej 'perwersyjna’ zabawki takie jak pejcze, kneble czy klamerki. Więcej o poszczególnych typach zabawek BDSM znajdziesz właśnie w tym poradniku. Nie tylko poznasz kilkanaście typów takich gadżetów, ale także znajdziesz tu konkretne przykłady wraz z odnośnikami do sklepów online.
Gadżety BDSM a bezpieczeństwo
Przed użyciem jakiejkolwiek zabawki ze świata BDSM przypomnij sobie lub poznaj nadrzędną zasadę tzw. SSC.

SSC to akronim od safe/sane/consensual, czyli dosłownie: bezpieczny, rozsądny, za obopólną zgodą.

Niezależnie od tego, czy uważasz się za doświadczoną miłośniczkę BDSM, czy stawiasz w tym świecie swoje pierwsze kroki, ta zasada powinna zawsze ci towarzyszyć.

Gadżety BDSM i ich podstawowe rodzaje

Opaski na oczy, maski i szarfy

To chyba najmniej perwersyjna rzecz ze wszystkich zabawek BDSM. Zwykła, erotyczna opaska na oczy, która ogranicza lub całkowicie zasłania pole widzenia, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Zasłonięcie oczu może w niesamowity sposób zmaksymalizować doznania seksualne. Chodzi o to, że wyłączenie jednego zmysłu potęguje bodźce odczuwane przez pozostałe.

Korzystanie z opaski na oczy wymaga zaufania i silnych umiejętności komunikacyjnych między partnerami. Jeśli nie masz żadnego z nich opaski na oczy niestety nie są dla ciebie.

Packi, pejcze i piórka

Impact play to każdy rodzaj uderzenia w ciało partnera, którego celem jest wywołanie przyjemności seksualnej. Wiele osób uprawia tę formę BDSM w najłatwiej dostępny sposób, czyli poprzez dawanie klapsów własną dłonią. Jednak istnieje grupa zabawek, które mogą ją zastąpić.

To przede wszystkim packi, które zastępują dłoń. Packi BDSM mogą przyjmować różne rozmiary co przekłada się bezpośrednio na ich “siłę rażenia”. Jako początkujący najlepiej zacznij od niewielkich, a w miarę nabierania doświadczenia sięgają po coraz większe i masywniejsze. Oczywiście jeśli ten typ zabawy sprawia ci przyjemność.

Nieco innym gadżetem z kategorii impact play są pejcze erotyczne. O ile packi są stosunkowo sztywne tak pejcze zbudowane są z długich i luźnych frędzli, które posłużą ci nie tylko do uderzeń, ale równie dobrze pozwolą na łaskotanie i delikatne pieszczoty. Jeszcze lepiej w tym celu sprawdzą się naprawdę delikatne piórka erotyczne.

Baty

Baty BDSM to gadżety dla bardzo zaawansowanych użytkowników, a to ze względu na dużą trudność we właściwym posługiwaniu się nimi. Baty są długie, mogą łatwo skręcić w nie tym kierunku co trzeba czy uderzyć zbyt mocno.

Jednak w doświadczonych rękach bat to prawdziwe narzędzie przyjemności, które sprawia niesamowicie podniecający ból, szczypanie i pieczenie skóry.

Kaptury

Kaptury podobnie jak opaski mogą być używane do częściowego lub całkowitego ograniczania pola widzenia. Z tą różnicą, że kaptury zakładane są na głowę i w zależności od modelu mogą zakrywać ją całą lub tylko częściowo. Najpopularniejsze są chyba kaptury z otworem na usta, ale można też spotkać konfigurację z otworami na oczy oraz usta czy całkowicie zakrywające całą głowę.

Bardziej wykwintne modele wyposażone są dodatkowo w knebelek do zatkania ust. Możemy też spotkać modele które pozwalają nam wczuć się w rolę kocicy albo uległego pieska. Inne wyglądają jak klasyczna kominiarka a jeszcze pozostałe nadają noszącej ja osobie groźny wygląd. Kaptury BDSM poza ograniczaniem zmysłów ułatwiają wcielanie się w rolę dominy lub uległej.

Możemy wyróżnić też kaptury izolacyjne. Są bardzo grube i zaprojektowane tak aby poza wzrokiem blokować też wszelkie dźwięki. Kompleksowym rozwiązaniem jest więc kaptur, który zakrywa oczy, zatyka uszy a dodatkowo knebluje usta.

Smycze i obroże

Obroże BDSM mogą pełnić kilka różnych funkcji. Od czysto estetycznych po takie, które ograniczają możliwość poruszania się lub oddychania.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa – obroże na szyję mogą stosunkowo dobrze przylegać do ciała, ale nie powinny być założone zbyt ciasno. Upewnij się, że sposób założenia obroży pozwala na swobodne oddychanie.

Obroża to charakterystyczny atrybut osoby uległej. Podkreśla uległość i poddanie. Dla niektórych może mieć znaczenie emocjonalne, a nawet być romantyczne. Niektóre modele wyposażone są w smycz, która daje dodatkowe możliwości podczas zabawy.

Smycze są także ważnym elementem gry w której mamy do czynienia ze stroną dominującą i uległą. Smycz przypięta do obroży pozwala dominującemu na naprawdę, wiele a dla uległej strony jest wyraźnym upokorzeniem.

Gagi i kneble

Gag BDSM to gadżet stosowany zazwyczaj podczas odgrywania roli uległej lub uległego. Osoba, która nosi knebel, jest uważana za uległego partnera, podczas gdy druga jest uważana za dominującą. Jeden z partnerów dobrowolnie rezygnuje ze zdolności komunikacji werbalnej. Dlatego trzeba bezwzględnie pamiętać o ustaleniu niewerbalnych sygnałów, które będą dla partnera sygnałem do przerwania zabawy.

Niektóre kneble BDSM są przeznaczone do wypełniania ust, podczas gdy inne mają na celu zapewnienie dostępu do ust poprzez wymuszenie ich otwarcia. Klasyczne gagi przyjmują zazwyczaj postać kulki zamocowanej na pasku. Niektóre modele posiadają otworki przez które może przepływać powietrze. Spotkać można też kneble w postaci podłużnej czy kneble ala realistyczne dildo.

Z kolei kneble służące do otwierania ust zazwyczaj też są zamocowane na pasku, ale do usta wkładana jest metalowa obrączka czy silikonowe usta.

Zaciski na sutki

Wrażenia, jakie zapewniają zaciski na sutki, różnią się w zależności od tego, jak mocno zostaną ściśnięte oraz w jaki miejscu. Mogą wywołać uczucie przyjemnego bólu, przypływ intensywnych wrażeń podczas pociągnięcia oraz uczucie rozkosznego uwolnienia po usunięciu.

Większość modeli posiada system regulacji co pozwoli wam na dowolne wręcz eksperymentowanie z tym gadżetem.

Liny

Liny BDSM to bardzo uniwersalny gadżet o wszechstronnym zastosowaniu. Można je łączyć ze wszystkimi rodzajami innych zabaw erotycznych, jako dodatkowe urozmaicenie. Dzięki linkom możesz zmienić pozycję ciała co pozwala na odczuwanie zupełnie innych doznań. Liny są także stosowane podczas dominacji i uległości.

Ważny jest materiał z jakiego liny są wykonane. Powinien być mocny, wytrzymały a jednocześnie miękki i delikatny. Takim materiałem jest np. nylon, który nie wywołuje podrażnień i zachowuje swoje właściwości nawet po wielokrotnym użytkowaniu.

Następnie poświęć trochę czasu na naukę wiązania i węzłów. Istnieje kilka niesamowitych technik, w tym japońskie shibari, które uznawane jest wręcz za formę sztuki wizualnej. Warto zgłębić tajniki tej sztuki.

Opaski na nogi i łączniki

Opaski na nogi, ręce i różnego typu łączniki to gadżety, które całkowicie unieruchamiają kończyny osoby je noszącej (w przeciwieństwie do kajdanek, które pozwalają na pewien ruch).

Opaski wykonane są zazwyczaj z czarnej skóry i wzbogacone srebrnymi elementami. Nie tylko ograniczają możliwość poruszania się ale również dzięki nim możemy ułożyć i przytrzymać ciało partnera w finezyjnej pozycji, która ułatwi nam sprawianie przyjemności w miejscach na ogół trudno dostępnych.

Taśma bondage

Wyglądem taśma bondage przypomina zwykłą taśmę klejąca, jednak w praktyce są to dwie całkiem różne taśmy. Taśma bondage nie klei się do ciała ani włosów, nie plącze się a właściwie używana nie powoduje podrażnień.

Jak używać taśmy bondage? Jest kilka sposobów. Z jednej strony można za jej pomocą krępowania ciało partnera tworząc z taśmy knebel na usta, opaskę na oczy albo unieruchomić ręce lub nogi.

Z drugiej strony taśmy nadają się do tworzenia wymyślnej bielizny oraz strojów, w tym wdzianka niewolnika czy niewolnicy.

Jeśli zamierzasz wypróbować taśmy bondage, uważaj na pobliskie świece. Niektóre kleje staną się zbyt lepkie po podgrzaniu, co może spowodować silniejszy ból, gdy będziesz usuwać taśmę.

Uprzęże

Uprząż to gadżet bardzo charakterystyczny dla BDSM. Jest utożsamiany ze zniewoleniem i nic w tym dziwnego, bo głównym zadaniem uprzęży jest krępowanie różnych części ciała. Trudno jest jednoznacznie opisać uprząż BDSM, ponieważ możemy ją spotkać pod naprawdę wieloma postaciami.

Składa się zazwyczaj z szeregu skórzanych pasków, zwykle o szerokości od 1 do 2 cm, połączonych ze sobą w taki sposób, aby uniemożliwić lub ograniczyć osobie noszącej możliwość poruszania. Jednak uprzęże nie zawsze służą do krępowania, mogą także pełnić rolę elementu podkreślającego męską czy kobiecą budowę ciała.

Kajdanki

W porównaniu z konwencjonalnymi kajdankami są to szerokie ograniczniki nadgarstków i kostek, zwykle wykonane ze skóry, często wyściełane miękką skórą lub sztucznym futrem. Podobnie jak inne ograniczenia, kajdany mają na celu unieruchomienie lub upokorzenie osoby je noszącej.

Mankiety wiązane mogą być zapinane na nadgarstkach i / lub kostkach za pomocą mechanizmu blokującego, klamry lub rzepa. Kajdanki BDSM, to czasami, ale nie zawsze nieco inny gadżet niż kajdanki erotyczne. Te drugie są bardziej “grzeczne”, mogą być wyłożone kolorowym, miękkim futerkiem czy posiadać mniej funkcji.

Rozpórki

Rozpórki BDSM czy drążki jak nazywają je niektórzy to gadżety podobne do kajdanek, wzbogacone o dodatkowy element, jakim jest zazwyczaj wykonana ze stali nierdzewnej prosta rurka. Rozpórka jest mocowana do obu kostek dzięki czemu, odsłania genitalia i utrzymując nogi w jednym miejscu.

Niektóre modele, mogą być również używane do unieruchamiania nadgarstków. Często spotyka się połączenie rozpórki z kajdankami, co pozwala na naprawdę solidne unieruchomienie partnera.

Pasy cnoty

W komplecie z zamkiem i kluczem, pasy cnoty to po prostu bielizna, która blokuje twoje miejsca intymne. Dzięki czemu nie jesteś w stanie odczuwać przyjemności ze stymulacji tych stref erogennych, przynajmniej do czasu aż osoba z kluczem na to pozwoli.

Pasy cnoty mogą być również stymulujące fizycznie. Wiele z nich ma wbudowane zatyczki do odbytu, pierścienie na penisa lub potrafi wibrować niczym klasyczny wibrator.

Podczas gdy pasy cnoty otaczają cały obszar miednicy, klatki erekcyjne są ograniczone tylko do genitaliów. Nazywa się je czasami „klatkami na penisa”, ponieważ ten gadżet jest przeznaczony tylko dla właścicieli penisa.

Haki analne

Zwykle wykonane ze stali nierdzewnej haki analne mają na jednym końcu jedną lub kilka kulek, które wchodzą do odbytu, a na drugim pętlę, którą można połączyć z liną. Służą do głębokiej penetracji analnej, do treningu uległego w utrzymywaniu określonej postawy lub dominacji czy upokorzenia.

Gadżety do elektrostymulacji

Zabawki służące do elektrostymulacji zastosowane do pewnych stref erogennych mogą zwiększyć wrażliwość i pogłębić przyjemne odczucia.

Istnieje wiele rodzajów zabawek do elektrostymulacji, nie tylko elektryczne różdżki. Pomyśl o pierścieniach na penisa, korkach analnych, a nawet biczach, które „uderzają” prądem.

Sex maszyny

To zdecydowanie największe spośród wszystkich gadżetów BDSM. Maszyny te zwykle nie mieszczą się w szufladzie szafki nocnej, są bardzo duże, niezwykle trudno utrzymać je w dyskrecji, wszystkie te ułomności nadrabiają mocą, możliwością dostosowania i funkcjonalnością.

Maszyny do seksu wykorzystuje elementy mechaniczne do wykonywania różnych ruchów lub wibracji. Mogą to być pchnięcia, wibracje, uderzenie i różnego rodzaju inne ruchy.

Kółko Wartenberga

Koło Wartenberga, zwane również wiatraczkiem Wartenberga to metalowe kółko ze spiczastymi zębami zamocowane na rękojeści, która umożliwia poruszanie.

Poruszając kółkiem po skórze możesz wywołać u partnera przyjemne lekkie mrowienie lub naprawdę solidne drapanie. Wszystko zależy od siły nacisku.

Huśtawki erotyczne

Występujące pod wieloma różnymi postaciami huśtawki erotyczne mogą być mocowane do sufitu, zawieszane we framudze drzwi czy wolnostojące. Każdy model ma swoje unikalne zalety i wymaga różnego rodzaju powierzchni czy dodatkowych elementów do zamocowania. Najwięcej miejsca zajmują huśtawki wolnostojące, a jeśli masz mniej miejsca to powinna sprawdzić się huśtawka zawieszana na framudze drzwi.

Tak naprawdę huśtawka seksualna to każde urządzenie, które może unieść ciebie i / lub twojego partnera, pomagając wam uzyskać nowe pozycje i odkryć związane z tym zupełnie nowe wrażenia.

Pościel

Pościel przydaje się nie tylko podczas snu, ale także zabaw BDSM i wszystkich innych igraszek seksualnych w sypialni. Powinna być mocna, łatwa w czyszczeniu a przede wszystkim wodoodporna.

Pościel erotyczna powinna być wytrzymała a jednocześnie miła w dotyku i komfortowa.

Kostiumy BDSM

To dość szeroka dziedzina gadżetów erotycznych w skład której zaliczyć można na pewno różnego typu przebrania pomocne w odgrywaniu ról. Mogą to być stroje dominatora / niewolnika, przebrania związane z postaciami fikcyjnymi czy bielizna podkreślająca atuty partnera, w tym bielizna erotyczna.