Rodzaje wibratorów to naprawdę bardzo szerokie zagadnienie, ponieważ na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście podstawowych typów i wciąż pojawiają się nowe. Najdłużej na rynku goszczą różdżki z kolei najnowszym osiągnięciem jest wibrator wykorzystujący technologię fal dźwiękowych.

Nie martw się, jeśli wspomniane rodzaje wibratorów nie są ci znane. W tym poradniku przejdziemy przez najpopularniejsze typy wibratorów poruszając krótko każdy z nich.

Rodzaje wibratorów – ich liczba jest ogromna

Rynek zabawek erotycznych eksplodował w ciągu ostatnich kilku lat. Dla jednych z nas ta różnorodność jest błogosławieństwem i nic w tym dziwnego. Każdy lubi mieć wybór i zaspokajać swoje potrzeby na różne sposoby. Z drugiej jednak strony dla osób początkujących mnogość modeli do wyboru może być trochę przytłaczająca.

Nawet jeśli teraz stawiasz pierwsze kroki w świecie wibrujących gadżetów, a pierwszy wibrator jeszcze przed tobą to z duża dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że za jakiś czas docenisz tę różnorodność. Po krótszym lub dłuższym etapie eksperymentowania.

Na potrzeby tego wpisu podzieliłam wibratory na 2 grupy: podstawowe i zaawansowane. W żadnym przypadku nie jest to oficjalny podział, po po prostu sama go ustaliłam ,aby łatwiej było ci zrozumieć ten temat.

Podstawowe rodzaje wibratorów

Najbardziej powszechne i najczęściej stosowane są 4 rodzaje wibratorów. Oto one:

Wibratory łechtaczkowe

Pierwszym z nich są wibratory łechtaczkowe. Gadżety małe, bardzo zgrabne, często wyglądem nie przypominające klasycznego wibratora. Stąd też ich inne określenia – wibratory pomadkowe w języku polskim, lub z angielskiego bullet vibrator.


Służą do precyzyjnej stymulacji zewnętrznej, czyli do pieszczenia łechtaczki. Ze względu na cenę, nie przerażające rozmiary i prostotę są bardzo często polecane osobom początkującym.

Wibratory punktu G

Do stymulacji wewnętrznej przeznaczone są wibratory punktu G. Z racji tego, że miejsce to kojarzy się z ogromną rozkoszą są dość często wybierane. Zazwyczaj przez użytkowniczki, które miały już do czynienia z wibrator do łechtaczki lub są na tyle świadome swojego ciała, że od razu sięgają po ten typ wibratora.


Modele do punktu G są specjalnie wyprofilowane w taki sposób, aby jak najlepiej osiągać właśnie to bardzo wrażliwe miejsce.

Wibratory z króliczkiem

To już nieco bardziej rozbudowany model, który wyposażony jest w 2 różne końcówki. Służy do jednoczesnej stymulacji zewnętrznej i wewnętrznej, a więc jest niejako połączeniem 2 omówionych wyżej typów.


Klasyczny wibrator króliczek posiada końcówkę do stymulacji łechtaczki, która wyglądem przypomina właśnie królicze uszy. Ponadto wyprofilowana końcówka zapewnia przyjemność płynącą z pieszczot punktu G.

Wibratory typu wand

Jest to najstarszy rodzaj wibratora, który często nazywany jest zamiennie masażerem. Pierwotnie urządzenia te miały być przeznaczone do rozluźniania mięśni. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd wand można też spotkać pod nazwą wibrator różdżka.


Wyraźnie odznaczająca się główka bardzo mocno wibruje zapewniając przyjemne uczucie w miejscach intymnych czy innych strefach erogennych. Wibratory tego typu przeznaczone są do stymulacji zewnętrznej, zazwyczaj są bardzo mocne i stosunkowo hałaśliwe.

Wibratory analne

Do podstawowych rodzajów wibratorów, choć nieco oddzielnie zaliczyłam wibratory analne. Z powodu przeznaczenia i związanej z tym specyficznej budowy to bardzo odmienny typ wibratorów.


Wibratory te przeznaczone są do stymulowania odbytu, a ich charakterystyczną cechą jest szeroka podstawa, która umożliwia bezpieczną zabawę.

Wibratory z przyssawką

Ciekawą opcją są wibratory z przyssawką, która umożliwia przytwierdzenie do dowolnej płaskiej i twardej powierzchni. Taki drobny element pozwala na sporo nowych doświadczeń jeśli chodzi o pozycje i testowanie różnych ułożeń.

Zaawansowane typy wibratorów

Wibratory rotacyjne i posuwiste

Jeśli podstawowe typy wibratorów nie są dla ciebie wystarczające, to koniecznie musisz poznać te bardziej zaawansowane. Wśród nich znajdziesz takie, które pozwolą ci doświadczyć wrażeń, których w żaden inny sposób nie jesteś w stanie osiągnąć. Wśród wibratorów tego typu najpopularniejsze są wibratory rotacyjne, wibratory posuwiste oraz modele łączące obie te funkcje czyli rotacyjno-posuwiste.


Pierwsze z nich wykorzystują zjawisko rotacji, czyli ruchu wokół własnej osi, natomiast drugie oparte są na zasadzie ruchu w przód i w tył. Jak nietrudno się domyślić wibrator rotacyjno-posuwisty obraca się wokół własnej osi a dodatkowo do przodu i do tyłu. Takie połączenie umożliwia naprawdę niesamowite doświadczenia.

Wibratory zdalne

Ważny typ wibratorów bardziej zaawansowanych technologicznie stanowią modele sterowane na odległość. Może się to odbywać za pomocą sieci Wi-Fi, Bluetooth czy za pomocą aplikacji pobranej na komórkę. Takie rozwiązanie, czyli wibratory zdalne pozwalają partnerom na igraszki nawet jeśli przebywają setki kilometrów od siebie.


Jednak najczęściej takie gadżety wykorzystywane są podczas zabaw w miejscach publicznych czy po prostu w sypialni. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że do ich obsługi nie potrzebne są dłonie. Zatem można je wykorzystać w inny sposób.

Wibratory grzane, pompowane, z wytryskiem

Ciekawe wrażenia zapewniają wibratory podgrzewane, które są przyjemnie ciepłe. Źródłem ciepła jest zazwyczaj nagrzana woda wlana do specjalnego zbiorniczka. Wibratory pompowane z kolei mogą dostosowywać swój rozmiar do twoich preferencji. Dodatkowe wrażenia zapewniają też wibratory z wytryskiem. Dzięki takiej funkcji są jeszcze bardziej realistyczne.

Wibratory ssące i soniczne

Najbardziej zaawansowane rodzaje wibratorów to wibratory ssące i soniczne. Pierwsze z nich wykorzystują funkcję ssania do zapewnienia niesamowitych wrażeń. Drugi typ korzysta z fal dźwiękowych.

Jakie są rodzaje wibratorów – kolor i rozmiar też mają znaczenie

Wymieniając typy wibratorów nie sposób wspomnieć o najbardziej oczywistej cesze wyróżniające. Dla wzrokowców będzie to z pewnością kolor. Bez problemu znajdziesz różowe wibratory, czarne czy luksusowe, złote wibratory. Te trzy kolory są najczęściej spotykane, ale liczba wariantów kolorystycznych jest oczywiście o wiele większa.

Kolejna rzecz to wielkość i grubość. Od kilku, kilkunastu centymetrów zaczynają się niewielkie modele, z kolei wibratory XXL mogą liczyć grubo ponad 30 czy nawet 40 cm. Jeśli chodzi o średnicę to cienki wibrator będzie liczył od 1 do maksymalnie 3 cm. Grube wibratory to średnica dochodząca do co najmniej 4-5 cm.