Tak naprawdę czyszczenie wibratora powinno być przeprowadzone po każdym użyciu i w razie konieczności przed każdym zastosowaniem. W tym drugim przypadku wiele zależy od sposobu przechowywania wibratora na co dzień. Jeśli wibrator był odłożony do pudełka wilgotny, był przechowywany z innymi używanymi zabawkami lub co gorsza nie był zamknięty w żadnym pojemniku powinnaś pomyśleć o jego wyczyszczeniu.

Czyszczenie powinno być wykonywane dla niemal wszystkich zabawek od wibratorów po gadżety BDSM.

Jak czyścić wibrator? – Zazwyczaj wystarczy mydło i ciepła woda

Czyszczenie wibratora, w większości przypadków jest niezwykle łatwe. Zazwyczaj wystarczy ciepła woda i mydło czy płyn do mycia. Ważne jest to, żeby wybierać tylko te kosmetyki, których bez wahania użyłabyś do mycia własnego ciała. Wyjątkiem są kosmetyki zawierające cząsteczki – tak jak peeling oraz środki nawilżające. Wystarczy kostka zwykłego mydła czy płyn do do ciała.

Jak przeprowadzić takie czyszczenie? Zwilż wibrator i szmatkę ciepłą wodą, nałóż mydło na szmatkę i delikatnie myj zabawkę przez około 20 sekund. Następnie po prostu opłucz go pod ciepłą bieżącą wodą i dokładnie osusz czystym ręcznikiem. To wszystko!

Czyszczenie wibratora specjalnymi środkami

Oczywiście poza domowymi sposobami na mycie wibratorów znajdziemy także szereg produktów specjalnie przeznaczonych do tego celu. Bez problemu znajdziemy chusteczki, pianki bądź spraye, które poradzą sobie z tym zadaniem.

Aby użyć środka do czyszczenia zabawek, nałóż środek w sprayu lub pianę bezpośrednio na wibrator, pozostaw produkt na powierzchni zabawki na czas określony przez producenta (zwykle 5-10 sekund), a następnie wytrzyj lub spłucz wibrator. Zastosowanie chusteczek jest jeszcze prostsze – wystarczy delikatnie wytrzeć cały gadżet.

Chociaż chusteczki do czyszczenia zabawek są niemal idealnym rozwiązaniem to posiadają pewnego rodzaju wady. Mogą pozostawić resztki płynu lub zanieczyszczeń na powierzchni zabawki. Także ten sposób nie powinien całkowicie zastępować dokładniejszego czyszczenia za pomocą wody z mydłem.

Czyszczenie wibratora a materiał z jakiego jest wykonany

Gdy już wiesz, z jakiego materiału jest wykonana zabawka erotyczna, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. A jeszcze lepiej upewnij się jakie zalecenia dotyczące czyszczenia konkretnego modelu rekomenduje producent. Stosowanie się do zaleceń jest szczególnie istotne jeśli posiadasz wibrator wielofunkcyjny, wibrator analny czy dildo analne.

Wibratory silikonowe, wibratory ze szkła i wibratory metalowe – wystarczy łagodne mydło antybakteryjne, ciepła (nie gorąca) woda, i szmatka do wytarcia zabawki.

Wibratory z cyberskóry – do czyszczenia użyj odrobiny mydła i ciepłej wody. Zbyt dużo piany może uszkodzić delikatny materiał.

Wibratory z twardych tworzyw sztucznych (elastomer, TPR) i wibratory z galaretowatej gumy – te materiały są niezwykle porowate co znacząco utrudnia ich dokładne wyczyszczenie. Nawet po dokładnym umyciu wodą z mydłem mogą zawierać bakterie i mikrozanieczyszczenia. Jeśli używasz takiego gadżetu to warto rozważyć zastosowanie prezerwatywy.

Utrzymanie wibratorów – kluczowe jest właściwe przechowywanie

Gdy twoja zabawka jest już doskonale czysta, musisz ją całkowicie wysuszyć czystym ręcznikiem. Pozostawienie wilgoci to najprostsza droga do rozwoju bakterii. Kiedy masz pewność, że twój wibrator łechtaczkowy, wibrator króliczek czy każdy inny jest już dokładnie osuszony zamknij go w szczelnym pudełku. Może to być dołączone do wibratora etui, jedwabna torebka, czy zamykane pudełko.

Ważne żeby pojemnik w którym przechowujesz czysty gadżet był szczelnie zamknięty. Uniemożliwi to osiadanie drobinek kurzu i innych zanieczyszczeń. Ponadto odizoluje umyty wibrator od innych przedmiotów, które nie są już takie czyste.

Po zamknięciu w pojemniku przechowuj zabawkę w dowolnym miejscu. Pamiętaj tylko, aby trzymać wibrator z dala od miejsc, w których mogą znajdować się oleje, proszki czy perfumy. Dzięki temu na wibratorze nie zatrzymają się drażniące cząsteczki, które mogą podrażnić twoje ciało lub uszkodzić zabawkę.

Błędy, których należy unikać podczas czyszczenia wibratora

Nigdy, ale to przenigdy nie przechowuj nie wyczyszczonej zabawki. Zaraz po skończonej zabawie umyj wibrator zgodnie z zaleceniami producenta, osusz i zamknij w szczelnym pudełeczku. W ten sposób unikniesz rozwoju bakterii, które przy kolejnym spotkaniu z wibratorem mogą podrażnić twoje wrażliwe miejsca.

Unikaj wszystkich środków, których nie użyłbyś do mycia swojego ciała. Nie zanurzaj wibratorów w wybielaczu, nie spryskuj dilda środkami chemicznymi i nie używaj żadnej innej chemii gospodarczej.

Nawet jeśli czyścisz wibrator wodoodporny, nie należy myć go w zmywarce. Temperatura panująca w zmywarce może uszkodzić silniczek i elektroniczne podzespoły zabawki. Natomiast w przypadku klasycznego dildo można je myć w górnym koszu zmywarki, pod warunkiem, że są wodoodporne.